Återigen så hittade jag en liten bloggutmaning hos Ingrid. Alltså måste jag anta den också, även om det kanske inte riktigt var hennes mening!
Det är tydligen en hon bloggar med – Elisa Matilda – som har gett henne den här och den var ju lika kul som den förra.
1. Vad för något du köpte i måndags?
Har inte den blekaste aning, men jag tror att varken Rolle (som annars gillar att åka och handla) eller jag köpte någonting. Vi åkte varken till Jonas i När (fast jag behöver några pelargoner) eller köpte nåt på nätet…..
2. Vilket väder hade du i tisdags?
Ett fantastiskt sommarväder med strålande sol och 29 grader varmt. Alldeles för bra faktiskt…..sommarblommorna torkar ut så vansinnigt fort!
3. Vad gjorde du på lill-lördag i onsdags?
Som vanligt jobbade vi trädgården, men väldigt försiktigt eftersom det då var 30 hela grader och är man inte 25 längre så måste man ta det lite lugnt i värmen. Men sen framåt kvällen så satt vi på altanen och grillade marinerad fläskytterfilé med massor av sallad samt lite hemgjord lime/sambal oelek/youghurt-sås och så halva bakade potatisar (det senare ett måste för min potatisälskande gubbe). Till det drack jag hela två glas vitt vin som jag tydligen inte tål och Rolle rött. Sen hade jag hemsk kramp på natten…..

4. Hur firade du årets nationaldag igår torsdag?
Inte alls faktiskt. Vi åt visserligen en mycket god matjesillsrätt till lunch; Man har skivad kokad potatis i botten på en sån där liten enmansgryta, sen lägger man matjesillsbitar på det och massor med hackad gräslök/rödlök och så häller man på brynt smör – och så på med locket. Jättegott med nåt salt när det är så hemskt varmt! Lite senare blev det bara rester från grillkvällen innan och sen glodde vi på TV. Alltså inget som helst firande…..

5. Vad blir det för fredagsmys?
Med tanke på att man är helt slut och sitter här och vilar framför datorn efter att ha städat bort det sista av det gula (pollen) från altanen och på trädgårdsmöblerna ute, så blir det väl att slappa framför TV´n efter nån enkel middag.
Rolle stackarn som har legat på knä framför ”långrabatten” på 50 m och rensat ska alldeles strax åka till Hemse och handla. Först efter det ska han vila sig! Han började med den första vinkeln vid ingången som väl är kanske 10-12 m och ogräset där fyllde 2 stora ihoptrampade lövkorgar. Nu har han den värsta biten kvar!

Att jag inte längre rensar beror på min rygg och att vi inte rensat tidigare – som vi brukar – beror på att jag inte ville tjata på honom. Jag är glad att han överhuvudtaget gör det! Sen att ett och annat fint förvinner ur rabatten och att en del ogräs blir kvar, det får man leva med!!
Men…det allra bästa idag och faktiskt är ett riktigt härligt fredagsmys, det är att jag ska bada i poolen för första gången i år. Den är nu både finrensad, finns inga ”hajar” kvar, och dessutom har vattnet kommit upp över 26 grader så nu jäklar…..
SUSIE
Kul att du hängde på den här utmaningen. Jag har varit med ett tag, men en del fredagar hoppar jag över om frågorna inte är i min smak.
Så skönt att du fått ordning på poolen, för nu måste det verkligen vara ett perfekt poolväder.
Ha det så gott!
Kram, Ingrid
GillaGilla
köpte inget på måndag
GillaGilla
Ett dopp i poolen låter döskönt. Själv är jag en riktig velpotta, få se om jag får ner min lekamen i sjön i helgen.
GillaGilla
Det är nelt klart ännu skönare med ett dopp i en sjö – eller ännu hellre i havet!
TREVLIG PINGST/Badälskaren Susie
GillaGilla
Det låter fantastiskt med egen pool! Det skulle jag verkligen uppskatta men det kommer aldrig att hända. De var lite söta de där röda tusenskönorna men de vanliga gillar jag nog bäst.
GillaGilla
Hejsan Helen, Dom vanliga vilda vita är tyvärr ett hemskt ogräs här – så dom gillar jag inte alls! Just nu t.ex. är gräsmattan helt vit, har inte klippt på några dagar, men det värsta är att dom sprider sig in i alla rabatter!
GillaGilla
Mitt svar blir nog ingen aning… En utmaning som liksom inte triggar mig men jag bloggar ju för växters och trädgårds skull. Härlig liten bellis ni hittade. Har trots i bakhuvudet en vacker låg, välskött gräsmatta med blommande bellis i.
Ha en fin helg! Carina
GillaGilla
Ja, en vacker välskött gräsmatta a la England skulle man ju vilja ha…..med eller utan bellis!
TREVLIG PINGST/Susie
GillaGilla
Den här tiden på året blir jag lite avis på er med egen trädgård (och pool!). Att bara kunna gå ut bland gräs och rabatter. 🙂 Tycker synd om mina inomhusväxter som torkar fort de också just nu. Och 26 grader i poolen lät precis i min smak! Hoppas det blev ett trevligt dopp. 🙂
GillaGilla
Jo du, det där med ”att bar gå ut och njuta” stämmer inte riktigt med verkligheten. Eftersom våren var så jädrans kall, så är det MASSOR av jobb kvar just nu – iaf om man som mig är en trädgårdsgalning. Egentligen skulle man ju försöka ta det lite lugnare numera när man inte orkar så mycket, men att kroppen strejkar verkar inte huvudet förstå! Har varit i poolen – där det varit 28 grader (det är jag som ställt in värmen) i tre dagar nu, men precis när jag skulle doppa mig idag så började det regna, typiskt! Men å andra sidan så vill jag ha regn, massor – fast inte upp till dom 50 mm dom varnat för. Det räcker så bra med 15 mm!!
GillaGilla